Strelec ( 23.11 – 21.12 )

Jeden z najrozsiahlejších svalov, ktorý už skrivil tvár nejednému strelcovi. Je dobrým sluhom. Podopiera hrudnú a driekovú chrbticu, ťahá plecia dolu, paže otočí dovnútra a posunie vzad. S ním je i rezký krok rezkejší. Ruka sa s jeho výdatnou pomocou stane súčasťou pravidelného dynamického striedavého pohybu dopredu a dozadu. Velí vzdušným vírom a tie sa pokorne rozostúpia, aby už telu nič nebránilo v rýchlom chôdzovom tempe.

No len čo sa stane pánom, začne sa hnevať. Naplno prejaví svoje stavovské vrtochy a tých je veru neúrekom.  Patria mu totiž lány okolo chrbta, ovláda posledných sedem hrudných a všetkých päť driekových stavcov. Podriaďuje sa mu aj krížovo-bedrová oblasť s časťou panvovej kosti a dolné štyri rebrá. Najväčšia jeho sila sa však skrýva v zúženej stočenej časti, ktorá je pevne prilepená na vnútornom okraji ramena. Tu má dokonca svojich verných spoločníkov m. teres major a m. subscapularis, ktorí majú na starosti územie lopatiek. Z ktorejkoľvek časti svojho imania dokáže M. latissimus vysielať nepríjemné bolestivé signály. Je skvelý diktátor. Pomýli aj skúseného diagnostika. Zahrá bolesť krížov a driekovej chrbtice a spustí sériu vyšetrovaní, ktorá často vedie k mylnej, aj keď možno sprievodnej príčine ťažkostí. Ďalšou jeho obľúbenou zábavou je vyvolanie zdania pľúcneho, prípadne srdcového ochorenia. Zovrie totiž hrudnú časť do bolestivej obruče a chudák strelec začne rozmýšľať, kde len mohol prechladnúť, keďže sa mu nezdá, že by zlyhávalo jeho mladé srdce. Zlá zábava pokračuje a bolesť sa premiestni do prednej časti ramena. A aby sa klbko ešte viac zamotalo, oslovia sa i vzdialenejšie úseky. Za úplatu spustia bolestivé podnety do celej vnútornej a zadnej paže. Zastavia sa až pri štvrtom a piatom prste. Skvelý spôsob ako strelca opäť vyplašiť a donútiť ho požiadať ultrazvukové prístroje o pomoc. Hľadať chybu vnútri hrudníka a brucha. Snaha márna, nikde nič. A bolesť hryzie ďalej. Prichádza na rad dôkladná anamnéza, kde aj zdanlivo nezaujímavé detaily získajú na dôležitosti. Dozvieme sa, že usilovný strelec sa tak sústredil na naťahovanie tetivy, že nezaregistroval varovné signály. Sval sa rozčertil a spustil paľbu.

Uzatvoriť prímerie v tejto situácii nie je ľahké, ale treba sa o to pokúsiť. Nájsť hlavné útočné jednotky, jemne ich prehovárať. Ak to nezaberie, použiť i donucovacie prostriedky. Účinné sú obstreky. Situácia sa prechodne zlepší. Netreba však zaspať na vavrínoch a snažiť sa upokojiť hlavného vinníka pokiaľ možno navždy. Dovoliť mu natiahnuť sa, dopriať mu pocit voľnosti. Striedať aktivitu s odpočinkom. Nenechať stále spustené paže. Občas ich vytiahnuť do výšky a dovoliť ruke, aby navštívila a pošteklila protiľahlé ucho. Vyskúšať šírku dverí, oprieť sa o zárubňu a využiť vlastnú váhu tela. Otestovať pružnosť veľkého štvorcového svalu. Čím vyššie umiestnené ruky, tým lepší efekt.

Ďalšou šancou je ľahnúť si na bok, natiahnuť ruku ponad hlavu. Hlbokým opakovaným nádychom do vrchnej polovice rebrového oblúka sa sval uvoľní a možno sa opäť stane poslušným sluhom. Vďaka nemu sa nádejný strelec znovu pokúsi o kúsok priblížiť k svojmu cieľu. Jedného dňa bude v rukách držať vytúžený pohár víťaza. Zdvihne ho vysoko nad hlavu a neskriví tvár. Pošle úsmev svojim priaznivcom. Jeho m. latissimus dorsi mu totiž bude znovu verne slúžiť a nezradí ho.

Autor článku


detská a rehabilitačná lekárka