Škorpión  ( 23.10 – 22.11 )

Ťažko by sme od rozzúreného škorpióna so vztýčeným tŕňom získali odpoveď na všetečnú otázku, či si niekedy preťažil kostrčovú časť svojho pavúčieho tela nesprávnym nosením alebo pri neadekvátnom boji. Skôr by sme zistili, že ju použije, len keď je to nevyhnutné a o žiadnom nevhodnom držaní ani kostrčovom syndróme nemôže byť ani reči.

Škorpióni v ľudskom svete by o ňom ale mohli rozprávať. Dozvedeli by sme sa, že im bráni v nevyhnutnej a tak obľúbenej polohe modernej doby, v sedení. Ohlási sa nepríjemnou tlakovou bolesťou najskôr v dolnej krížovej časti. Postupne sa prevŕta do stredu kosteného trojuholníka. Ani to jej nestačí. Rozšíri sa na jej okraje a vďaka svojej rozpínavosti neváha napadnúť ani vzdialenejšie oblasti okolo drieku. Dokonca zmätie svoju obeť tým, že dokonale napodobní chorý nervový koreň medzi poslednými stavcami chrbtice a vystrelí jedovaté šípy do zadného stehna. Cez vnútorné stehná sa dokonca rozšíri až do kolien. Mnohí škorpióni a škorpiónky si spomenú, že niekedy dávno sa im podarilo náhle zmeniť vertikálu a stretnúť sa v bizarných polohách s pomerne tvrdým prirodzeným či upraveným povrchom zeme. Samozrejme tou najústretovejšou časťou bola práve kostrč.

Čo v takom prípade? Pátrať po zalomenom oblúku schovaného chvostíka. Ako inak, len zhotovením jeho portrétu z profilu. Overiť si, či ťažkosti naozaj nepochádzajú z okolitých častí. Zaujímavé sú hlavne krížovo-bedrové kĺby, ale aj veľmi zraniteľná drieková časť osovej pružiny. Nemožno zabudnúť ani na najväčší guľový kĺb, vďaka ktorému sme na nohách.

A teraz prichádzajú na rad tí povahovo mäkší. Svaly, šľachy a fascie. Veľký sedací, drobný vonkajší rotátor bedra a hlavne kostrčový sval. Bývajú celé stiahnuté alebo prešpikované stuhnutými bodmi, ktoré stačí ďobnutím prsta zobudiť. Začnú vyvádzať. Radi sa však nechajú uchlácholiť jemným ale vytrvalým dotykom.

Niekedy sa terapeut nevyhne ani úprave kostrčového oblúka. Potom záleží len na jeho šikovnosti a zručnosti, aby krátky zákrok nebol pre klienta nepríjemný. A čo môže urobiť samotný ubolený škorpión? Ak sa nevyhne dlhšiemu sedu, mal by sa ho snažiť upraviť tak, aby nevystavoval “chvostíkové” stavce neprimeranej záťaži. Najlepšie je uložiť ich medzi kostrčový vankúšik. Ten okrem toho zaženie nudu, ktorá opantala sediacu chrbticu a tá sa celá natešená bude kolísať v rytme nafúknutej podložky. Zabudne na to, že ešte pred chvíľou sa chcela nevhodne ohlásiť svojmu majiteľovi, aby ju odľahčil a doprial jej voľnosť. Pohyb by sa mal stať pravidelnou súčasťou života. Udržuje naše telo v pohotovosti. Ľahšie sa potom vyvarujeme účinkom jedu z ostrých tŕňov. Tie sú pripravené zaútočiť v ktoromkoľvek okamihu, keď im to oslabený pohybový systém dovolí. Pichnú do zraniteľnej Achillovej päty a ani nemusí byť na päte. Nezraňujme sa vlastnými tŕňmi! Nekopírujme správanie sa ohrozeného škorpióna, ktorý sa v iracionálnom zmätku ubodá sám.

Autor článku


detská a rehabilitačná lekárka