Škorpión  ( 23.10 – 22.11 )

Čo nás fascinuje a zároveň mrazí pri pohľade na škorpióna? Dokonalá symetria tela, štyri páry nôh s dvoma ostrými kliešťami a smrtiaca dominanta. Ani drobná mlaď pobehujúca okolo mamy pavúčice sa nemusí hanbiť. Bez problému ovláda svoju zadnú zbraň, ktorej k dospelosti chýba len veľkosť a jedovatá sila.

Aká to nespravodlivosť! Veď škorpiónikovia z radov ľudí svojou krížovo-kostrčovou časťou vôbec nevedia pohnúť. Je len zakončením nezrelej chrbtovej pružiny a bezmocne sa zmieta v reflexom chaose. Určite nie náhodou to matka príroda zariadila veľmi prezieravo. Dovolila tejto poslednej, avšak nie nedôležitej časti osového orgánu, aby sa formovala a vyvíjala o čosi dlhšie pomocou pohybovej symetrie a symetrickej asymetrie.

Obdobie prvého pravidelného nastavenia v treťom mesiaci v polohe na brušku vystrieda o mesiac a pol nakročenie nožičkou. Je tu snaha pomôcť načahujúcej sa rúčke uchmatnúť mimoriadne zaujímavú hračku na boku. Bacuľatá tvárička je tak uchránená pred náhlym a hlavne neplánovaným stretnutím sa s pevnou podložkou. Čo to znamená pre krížovú časť? Zvedavá panva sleduje koleno, pomocou štvorhlavého svalu a za výdatnej pomoci jeho kamaráta na zadnej strane stehna sa posunie nahor. Zdvihne sa od podložky, aby lepšie videla. Čiastočne tak zacloní tri vertikálne oči krížovej kosti. Tá sa šikovne zvrtne a zlepší si obzor na druhej strane. Tam je totiž noha vystretá a panva je viac vpredu. Hračka je už v ruke a bolo by ju dobré preskúmať čo najbližšie k ústam. Veď sa dá aj ochutnať. Asymetriu vystrieda pôvodné pravidelné usporiadanie a k slovu sa dostávajú brušní a chrbtoví strednopoliari.

Na boku je vecí a vecí a asymetrická poloha je opäť aktuálna. Hovorí sa, že opakovanie matka múdrosti, čo v pohybovej pamäti platí niekoľkonásobne. Oporu kolienka už bez problémov sprevádza celá suita rôznych štruktúr, ktoré sa presne naučili, čo v danej chvíli majú robiť. Panva si sotva uvedomuje, že sa tak pripravuje na oveľa dôležitejšie obdobie, keď sa s podložkou rozlúči. Šesťmesačný škorpión zdvihol panvovú časť od zeme. Trojuholníková kosť sa hojdá v symetrickom predozadnom rytme. Netrúfa si ale ešte pohnúť sa. Radšej sa vráti na zem a chvíľu kopíruje ruského hrdinu, ktorý chýbajúce zadné nohy nahradil silnými prednými. Počká si takmer do deviateho mesiaca, aby svoju pyšnú dominantu zdvihol nad podložku a začal ňou hýbať v striedavej nutačnej asymetrii zo strany na stranu. Okolo jedného roka sa ešte dokončujú krivky, aby vynikla dokonalosť osovej pružiny. Krížová kosť poslušne skloní svoju bázu dopredu. Kostrč sa prispôsobí a hanblivo sa schová dovnútra. Na rozdiel od škorpióna nepotrebuje vystavovať svoju zbraň. Vie zaútočiť i bez výstrahy. Bolestivo bodne, keď to najmenej čakáme. Stačí asymetrická asymetria, ktorou sa naruší vybudovaná rovnováha. Spustí sa lavína viac či menej pravdepodobných udalostí, o ktorých si bližšie povieme nabudúce.

Autor článku


detská a rehabilitačná lekárka