Býk ( 21.4 – 21.5 )
M. trapezius a býčia šija. Trapézový nosič pliec je mohutným krčným svalom, s trojitým členením a funkciou. Nepríjemne zaujímavou je jeho horná a stredná časť, ktorá sa nielen u býkov (znamenie) stala súčasťou neideálnej pohybovej sekvencie. A ak k vývojovému pochybeniu pripočítame zopár nepriaznivých okolností, dostaneme sumu spúšťových bodov, ktoré nás dokonale otrávia a snažíme sa ich za každú cenu zbaviť. Pýtate sa, čo za okolnosti?

Podobný zlozvyk, ako mali barani, teda telefonovanie s prilepeným slúchadlom medzi uchom a plecom, prípadne časté nosenie ťažkého kožucha – nech všetci vidia jeho dĺžku a cenu! A nežnejšie polovičky človečenstva si vytvarujú svoje vnady i za cenu červených pruhov na pleciach po „zarezaných“ ramienkach. Tie sa zahryznú do horných trapézov práve v miestach tvorby bolestivých stuhnutí a vyvolajú dokonca hlavybolenie a dámy ochotne hltajú tabletku za tabletkou v snahe prekonať nepríjemný tlak v záhlaví. Účinok je len prechodný a Pandorina skrinka vypúšťa jedovaté jazyky ďalej a ďalej, až je celá hlava v zajatí bolestí. V tomto štádiu je už ťažké zistiť prvotnú príčinu a rieši sa kadečo. Bolesti zadných zubov, uší, slabnúci zrak alebo nedajbože vážnejšia príčina pretrvávajúcich ťažkostí – dnes taká populárna záležitosť – častým mobilným telefonovaním spôsobené bujnenie v hlave.

Ostáva vrátiť zablúdeného býka s chorou šijou späť k jeho zdravému stádu, zistiť pravú príčinu bolestí a odstrániť ju. Je to len prvý a základný krok a úloha dosť náročná i pre zdatného fachmana, pretože medzičasom vzniklo tých prenesených problémov niekoľko a ak by sme na ne pozabudli, ťažkosti sa vrátia a máme ho na krku zas a zas. A nakoniec, aj keď nám povie, že nepríjemná skúsenosť je zažehnaná, nesmieme sa dať uchlácholiť a musíme dokončiť začatú prácu. Netrpezlivého býka naučíme správne nosiť hlavu, nech sa na jej hmotnosti podieľajú rovnakým dielom i ostatné krčné svaly. Nezabudneme na odstávajúce lopatky, zoženieme krásneho princa a zobudíme dolné lopatkové svaly z ich ružového spánku. Je totiž najvyšší čas, aby stiahli kostené trojuholníky z ich výšin a zlepšili tak postavenie pliec. I nedôverčivý býk postupne ocení uvoľnený pohyb ramien a rúk bez rizika ďalšej nepríjemnej skúsenosti v lakti a nedohratom tenisovom dueli so svojím priateľom. Ostáva už len naviesť neveriaceho býka, že by bol krajší s labuťou šijou, že opreté lakte sú lepšie ako vytiahnuté plecia tvoriace napnutý bolestivý oblúk. Dokonca, že je preňho výhodnejšie vzoprieť sa zaužívanému bontónu a pri zastavení sa na kus reči s kolegom nechať ruky vo vreckách. Horšie sa možno skončí, ak stretne svojho nadriadeného, ale hádam bude akceptovať jeho vysvetlenie o akýchsi zdravotných dôvodoch a bolestivom vešiakovom svale. Pohodlnému býkovi možno poradiť výmenu plecniaka za bedrovú tašku a náročnému býkovi s ťažkým drahocenným kabátom treba pomôcť nájsť šikovného krajčíra, ktorý všitím náplecníkov rozloží bodové zaťaženie pliec. Býčiu šiju teda nechajme Minotaurovi a jeho bludisku a my sa radšej dajme viesť Ariadniným klbkom a vymotajme sa z labyrintu našich zlozvykov.

Autor článku


detská a rehabilitačná lekárka