Rak ( 22.6 – 22.7 )
Základy funkčného vývoja ruky do jedného roka boli položené a ďalšie nadstavby sú v rukách každého z nás. Rozhodnete sa pokračovať cestou všestrannosti a „trápiť“ svoje telo i dušu, aby vás ruka v ruke sprevádzali pozemskou púťou alebo podľahnete všeobecne tolerovanému a iracionálnemu trendu „ trápiť“ prevažne dušu, lebo to je „in“. Nezaostať za ostatnými, zžívať sa s modernými vymoženosťami, ktoré síce uľahčujú život, ale v konečnom dôsledku vo vás zabíjajú to prirodzené živočíšne. Ďalším a ďalším generáciám odovzdávate zmenenú informáciu a nestačíte sa čudovať, prečo je toľko nežiadúcich pohybových chýb u nášho drobizgu. Tieto sú odvážne pripisované vrodenej poruche mezenchýmu, zárodočnej vrstve, z ktorej sa tvorí aj časť, ktorá nesie zodpovednosť za to, že nie sme soľné stĺpy.

Vyrástli ste, takže si povieme, ako vás cesta jednostranného zaťažovania, či už vynútená prácou alebo záchvatmi zušľachťovania tela živelne realizovanými športovými aktivitami, dovedie k bolestivým prejavom predlaktia a ruky. Ťažko odmietnuť pozvanie na tenisový turnaj medzi kolegami, aj keď si uvedomujete, že obraz vášho tenisu už dávno vybledol a ruka si len matne pamätá, aká bola niekedy rázna a mrštná. Chcete si dokázať, že ešte nepatríte do starého železa a hráte o dušu. Na druhý deň sa pokazí čosi v kúpeľni a vy zachraňujete situáciu ako správny muž. Skrutkovač v ruke a dvojhodinové trápenie, ale uspeli ste. Štandardná situácia s typickým výsledkom. Bolesťami na vonkajšej strane lakťa a ruky, prípadne medzi palcom a ukazovákom. Alebo iný príklad. Ako správna gazdinka pripravujete zásoby z letnej úrody, otvárate a zatvárate viečka na fľašiach ktovie prečo s rukou v tvare odrážajúcej sa chobotnice od dna. A aby to nestačilo, vaše plece sa zhora „pozerá“ na to, čo robíte? Nečudo, že ruka sa odmení bolestivými bodmi medzi prstami a na vnútornom lakti. Odkladáte obšívanie na neskoršie, až sa vám vytvorí celkom slušná kôpka a strávite pritom svoju „mladosť“? Viac, či menej zdarný spôsob, ako naštartovať bolesti vnútornej strany predlaktia a ruky. Celá škála nárazovo sa opakujúcich aktivít, s ktorými by ste sa mali rozlúčiť, ak si postupne nechcete spôsobiť ešte väčšie a trvalejšie problémy. Navyše nepodliehajte stresu a neschovávajte sa do pliec a nenechajte sa zatláčať k zemi. I zdanlivo vzdialené nesprávne držanie ramien a horného tela môže navodiť podobné ťažkosti.

Čo môžete urobiť, aby ste sa obrnili račím pancierom a odrazili útoky podobných nepríjemností? Pravidelne sa hýbať, aby extrémna a jednorázová záťaž bola pre vás čímsi neznámym. Bojujte so zemskou príťažlivosťou a nepodliehajte všeobecne prijímaným dogmám, že v štvrtej a ďalších dekádach vás to už kláti k zemi. Zbavte sa nočných zlozvykov a nedržte ruky v bizarných polohách. A samozrejme trénujte i prsty. A všetkými možnými spôsobmi. Klávesnica počítača nie je tá najsprávnejšia a jediná alternatíva. Skoncujte s výhovorkami, prečo sa to všetko nedá a nájdite dôvody prečo áno. Odmenou budú mocné a vynaliezavé „klepetá“, za ktoré by sa žiaden rak nemusel červenať, iba ak v polievke.

Autor článku


detská a rehabilitačná lekárka