Baran ( 21.3 – 20.4 )
Barani medzičasom vyrástli a pokračujú v niekol’kogeneračnej hre so svojimi potomkami, použijúc krčné svaly vyliečené z jednostrannej asymetrie. Aké nástrahy čakajú dozreté m.sternocleidomastoidei, hlavne keď sa opäť rozkmotria so svojimi synergistami vďaka jednostranným násilnostiam páchanými ich majiteľom?

Nezvládnu atlasovskú úlohu a oslabnú objavením sa spúšťových bodov – trigger points – z preťaženia. K slovu sa dostanú silnejšie extenzory krku a nekompromisne ťahajú hlavu do záklonu. V snahe nezmeniť zorný uhol riadiaca veža vyrieši túto nepríjemnú situáciu po svojom a predsunie ju. Netuší, že jej rozhodnutie spustí lavínu ďalších nepríjemných udalostí. Bolesť hlavy z prehnaného napätia trapézového svalu nedovolí jeho majiteľovi dosnívať príjemný sen a cez deň úspešne dokončiť pracovné aktivity. Pridá sa obmedzenie pohybu, ktoré je evidentné hlavne pri rýchlejšom premiestňovaní sa pomocou štvorkolesových tátošov. Adamovia zistia, že Evy nestoja za otočenie sa za nimi. Kto by sa už otáčal, keď mu to spôsobuje bolesti? Ak, nedajbože, zrazu vidí miesto jednej dve, prípadne sa mu hlava zatočí, tak to by položilo i silnejšieho Adama. Dostať sa z tejto šlamastiky pomôže skúsený rehabilitačný lekár s manuálnou medicínou v malíčku, a ten odhalí bodový problém v spleti sekundárnych zmien, ktoré sa postupne pridružili a zamotali pôvodnú bolesť do neprehľadnej siete viac či menej vzdialených ťažkostí. Je len na jeho rozhodnutí, ako sa popasuje s liečbou a či si vystačí s manuálnymi technikami, alebo si pomôže invazívnejším spôsobom. Podstatné je, že Adam sa opäť bude môcť otáčať za Evami a opačne.

Predtým však Adamom i Evám treba pribaliť zopár dobre mienených rád, ako sa priblížiť k ideálnemu držaniu tela. Predovšetkým je potrebné vyrovnať akékoľvek asymetrie, kratšou nohou počnúc a končiac doladením zraku, nech sa na svet pozerajú rovnako ružovými okuliarmi. Aby im už nepríjemné bodíky nestrpčovali život, musia zaťažovať krčné svaly rovnomerne, nepočúvať kázanie nadriadeného s vytočenou hlavou, ale sa radšej postaviť zoči-voči jeho kritike. Pri telefonovaní s najlepšou priateľkou, ktorá zápalisto a dopodrobna opisuje včerajší zážitok, nedržať slúchadlo napodobnením postoja Quasimoda, ale pevne ho uchopiť jednou rukou a keď už tá odpadáva od námahy, máme predsa ešte druhú. Kraul je síce zaujímavý štýl, ale takíto Adamovia i Evy by ho mali vynechať, hlavne keď si doplňujú kyslík len z jednej strany. Občas sa nevyhnú práci s rukami nad hlavou, nemali by však v takejto polohe stráviť pol dňa, prípadne tvrdošijne hľadať čosi naľavo, keď to môže byť i vpravo. A keď chcú mať vytehličkované brucho, mali by si ho zadovážiť správnym odvíjaním hlavy od podložky. A neverili by ste, ale i tesná kravata s košeľou po mladšom bratovi môže byť príčinou nepríjemných zmien v krčných svaloch. A na poslednom mieste spomeniem tretinu života, ktorú strávime v posteli, prechodne nevediac o sebe a snívajúc svoje podvedomé túžby. Ak nechceme, aby sme sa zobudili do bolestivej reality, nešetrime na poduške a zadovážme si takú, ktorá udrží hlavu v symetrickej polohe, bez zbytočného napätia relaxovaného svalu zaťaženého gravitáciou. A hýbme sa, hýbme sa, hýbme sa…

Autor článku


detská a rehabilitačná lekárka